Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Więcej szczegółów o silnikach szczotkowych.

Masa sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których sporo czynności byłoby cięższych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie bądź duże, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, z jakich elementów składają się ani jak pracują te silniki.

Kilka podstawowych informacji o silnikach elektrycznych prądu stałego

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, jak np. Thomas Davenport, Gaston Planté czy Michael Faraday. Silniki DC złożone są ze nieruchomego stojana, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za bezgłośne działanie, a takżefenomenalną niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne prądu stałego?

Teza, iż silniki DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki DC są modułem sterowanych na odległość samochodów czy pociągów, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Z silniczków prądu stałego korzystają też miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu można kupić w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych marek.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]