Jak skutecznie pracować zdalnie?

Jak dotąd praca zdalna stanowiła dodatek do pracy biurowej. Często była jakąś formą zachęty dla pracownika. W czasie utrzymującej się od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już koniecznością. Jednak nie każdy umie poradzić sobie z takim systemem pracy. Kluczem jest dobra organizacja. Poniżej kilka sposobów, jak zorganizować sobie home office.

W związku z obecnym stanem epidemiologicznym, sporo firm zdecydowało się przenieść na systemem home office. Dla części osób, które nie miały dotychczas doświadczenia z takim trybem pracy, skuteczne zaplanowanie czasu bywa ogromnym problemem, ponieważ wymaga od nich zastosowania kilku nowych zasad.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Na wstępie należy zorganizować sobie optymalne miejsce do pracy. Idealną opcją jest pokój przeznaczony tylko do niej. Lecz nie w każdym domu jest to wykonalne. Czasami posiadamy tylko kilka metrów kwadratowych miejsca na postawienie stolika lub biurka i to też się sprawdzi. Istotne jest jednak to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy prywatnej. Obowiązkowo należy również zadbać o oświetlenie, by było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem urządzić miejsce do pracy? Gdy nie masz w mieszkaniu odpowiedniego krzesła czy biurka to polecamy zdecydować się na jego zakup na wyprzedaży czy też przejrzeć lokalne propozycje sprzedaży na portalach społecznościowych.

Szczegółowe rozplanowanie dnia pracy

W trakcie pracy w domu ważna jest samodyscyplina i sumienność w wykonywaniu zadań. Powinniśmy zachowywać podobnie, jak w czasie pracy w biurze. Jeśli nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Należy mieć na uwadze, by w czasie pracy nie wykonywać innych obowiązków. Efektywnym sposobem na skupienie się na pracy jest zastosowanie techniki Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem pomiędzy następnymi zadaniami oraz zablokowanie powiadomień z mediów społecznościowych.

Domowy dress code

Dzień spędzony w szlafroku mimo, że zdaje się być świetnym pomysłem, może negatywnie wpływać na naszą produktywność. Codzienny ubiór może być na tyle komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. By do tego nie doprowadzić warto zadbać o swój ubiór, szczególnie jeśli w godzinach pracy prowadzone są zebrania online. Poczujemy się wtedy pewniej.

Kontakt z kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na zdalną znikają tradycje biurowe np. poranne konwersacje przy herbacie, wspólny dojazd do biura czy wyjście na lunch. Do podtrzymania dobrych relacji ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z szerszą grupą pracowników, łatwiejsze będzie zebranie online przez Google Meet, Skype czy Zoom. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z biura również tematów prywatnych. W pracy zdalnej niezwykle ważne jest zachowanie należytego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy tylko okazjonalnie widujemy się ze znajomymi.