Wznoszenie budynków – o szalunkach

Chcesz kupić szalunki Kraków? Skieruj się tutaj.

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Najczęściej używa się ich w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami bądź desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większość wykonawców oraz inwestorów decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, sklejki lub drewna, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Na ogół jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą narożniki, belki, łączniki i głowice ze aluminium bądź stali.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty cyklicznie parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które świadczą inne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszystkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłoby rentowne . Dużo lepszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]