Dobre strony leasingu

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego liczne atuty sprawiają, iż leasing bywa świetnym sposobem pozwalającym na ograniczenie wydatków wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim ze względu na fakt, że w Polsce ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny wpływa również to, iż pozwala on na zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy dóbr bez konieczności ich kupowania. Na czym dokładnie jednak opiera się leasing? O czym nie należy zapominać stawiając na tę formę finansowania?

Leasing – o co w nim chodzi?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to pojęcia różne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle bywają auta, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa albo wyposażenie sklepu. Po wygaśnięciu leasingu wypożyczone dobra zostają oddane leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wyszukać?

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, że trudno znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego będą specjalistyczne kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je ma, stawiając na leasing, najlepiej postąpimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.