System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT? Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

Po co nam system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie działają też przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie danego kraju.

Co jest w związku z tym największą zaletą systemu SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich państwach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, obecnych w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]