Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Dla wielu dzień ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy małżonków do końca życia, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i wierności są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – część ceremonii zaślubin od XIII w.

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednakże, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka wieków później. I choć uprzednio bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szerzej w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo na Słowenii, w Kanadzie, we Włoszech czy we Francji, zakłada się je na lewą rękę, którędy wedle starodawnych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i przymierzają obrączki razem, jednak obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna ich kupować, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – dopisz cytat, datę ślubu lub imię małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się skromniejszym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz) uosabiające potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają również często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]