Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Więcej o mystic topazie

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się ogromnym uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka można błędnie stwierdzić, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem odpowiedniej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie wysokiej temperatury oraz pokrywany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – barwy

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień ma fioletowy kolor, niebieski zaś jest skutkiem rozgrzania topazu bez żadnych dodatków. Najlepsze efekty przynosi stosowanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie stosują go więc do produkcji wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych strojów – świetnie wygląda również na co dzień. Istotna jest także różnorodność barw, dzięki której prościej możemy wybrać biżuterię do danego stroju.