Problem pułu zawieszonego w powietrzu dotarł już do świadomości przeciętnego Polaka i rzadko bywa lekceważony. Obywatela naszego kraju są świadomi, iż jakość powietrza, które każdego dnia wdychamy, niewątpliwie oddziałuje na nasze samopoczucie. Póki nie będą zastosowane efektywne rozwiązania, każdy jest zmuszony zatroszczyć się o swoje zdrowie, przykładowo poprzez używanie oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie pomocne mieszkańcom dużych aglomeracji
Im bardziej zindustrializowany region, tym większe jest zagrożenie występowania dużej kondensacji pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na rozwój licznych schorzeń płuc narażeni są przede wszystkim rezydenci dużych aglomeracji miejskich i terenów w sąsiedztwie zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery spore ilości pyłów zawieszonych. Codzienne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczne zmniejszenie szkodliwego wpływu pyłów na zdrowie. I nie jest to obecnie nowość na rynku – oczyszczacze powietrza wielu uznanych producentów, jak m.in. LIFAair, Airdog czy Blueair, od lat znajdują się w asortymencie wielu sklepów. Co istotne, poza filtrowaniem z powietrza drobinek pyłu, nieraz posiadają one również inne przydatne funkcje.
Jonizacja oraz wykrywanie CO2 – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza dostępne są w różnych rozmiarach, w związku z tym łatwo dostaniemy urządzenie najlepsze do określonej objętości mieszkania. Są to urządzenia względnie nieduże, toteż bez ograniczeń można je przestawiać pomiędzy pokojami. Poza usuwaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wyłapują one dodatkowo zarazki oraz grzyby, które mogą być przyczyną szeregu reakcji uczuleniowych lub chorób, a także niebezpieczny formaldehyd. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy we wnętrzu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie przynosi lepszy sen. Część oczyszczaczy ma też czujniki alarmujące o obecności dwutlenku węgla. Kupno oczyszczacza powietrza rekomenduje się przede wszystkim osobom cierpiącym na alergie.