Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś jednak, stosując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż leczenie okaże się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta może dotrzeć do najgłębiej położonych partii zęba. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często naprawdę zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Oprócz sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie wizyty i poprawienie samopoczucia leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe należy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono potrzebne, warto wybrać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w internecie.