Presbiopia czyli starczowzroczność – przyczyny i leczenie

Solidna porcja wiedzy o korekcji starczowzroczności. Zobacz koniecznie!

Presbiopia, inaczej starczowzroczność, to jeden z samoistnych procesów wynikających ze starości. Jej objawem jest utrata zdolności widzenia na nieduże odległości, co w istocie uniemożliwia użycie notebooka lub telefonu komórkowego, czytanie książek, pisanie, a także realizowanie wielu innych czynności. Starczowzroczność jest rezultatem osłabienia zdolności akomodacji oka bądź jej zupełnej utraty. Metodą na poradzenie sobie z tą dolegliwością może być zakładanie okularów, niemniej jednak rodzi to sporo trudności. Szkła do bliży utrudniają dostrzeganie dali, okulary dwuogniskowe często nie są wygodne, a modele progresywne w większości wypadków nie są tanie. Idealnym rozwiązaniem może okazać się tym samym pozbycie się starczowzroczności dzięki zabiegowi.

Leczenie presbiopii. Z jakiej przyczyny jest potrzebne?

Jak już wspomnieliśmy, leczenie presbiopii umożliwia uniknięcie licznych komplikacji przy podejmowaniu się powszednich, najprostszych czynności. Jednostki cierpiące na tę chorobę (trzeba zaakcentować, że nieraz pierwsze symptomy starczowzroczności przejawiają się zaraz po 40-tym roku życia) mają problemy z czytaniem czy korzystaniem z telefonu, jak również podróżami komunikacją publiczną (trudności ze sprawdzeniem rozkładów jazdy) czy robieniem zakupów (właściwie ogranicza możliwość odczytania ceny towaru). W dodatku, przeciwnie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest rekompensowana przez zdolność ostrzejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie okularów bywa dla chorego niewygodne. Nie należy również zapominać, iż wada ta się cały czas pogłębia, a każde kolejne dwa lata skutkują w większości wypadków pogorszeniem widzenia w przybliżeniu o 0,25 dioptrii.

Leczenie starczowzroczności – usunięcie wady w trakcie pojedynczego zabiegu

Oprócz korekcji z użyciem szkieł korekcyjnych, rekomendowane jest także leczenie presbiopii z zastosowaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają nieodzowność stosowania okularów. Metody jak np. PRESBYMAX® są również drogą ku temu, by w trakcie jednego zabiegu w pełni pozbyć się wady w obu oczach.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]