Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Urolog w Krakowie. Uzyskaj więcej szczegółów.

Badanie u urologa wywołuje u dużej grupy pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co sprawia, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne symptomy choroby, nierzadko wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Niestety może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są przesłanką do wizyty u urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele różnych symptomów, które niejednokrotnie są ignorowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na które w związku z tym oznaki należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na wizytę do urologa? Są to w szczególności wszelakie zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa bądź obecność w nim krwi lub ropy, ale również ból albo pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy bywają też mniej wyraźne, przykładowo opuchnięcie stóp, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie winni udać się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), wywołaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Wypada także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – leczenie wodniaka jądra, wazektomia i skomplikowane zabiegi

Pacjenci zwykle przychodzą do gabinetu urologa w celu otrzymania porady odnośnie wazektomii, wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień przeprowadzają również sporo trudnych zabiegów, jak np. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]