Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe – krótka historia

Banknoty polskie kolekcjonerskie znajdziesz na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, jedną z natychmiastowych myśli obok filatelistyki oraz falerystyki jest zbieranie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych papierowych środków płatniczych.

Banknoty – mają walory historyczne oraz artystyczne

Pierwowzory papierowych środków płatniczych nie powstały na Starym Kontynencie, ale w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się 22 wieki temu w czasie władzy Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj uformowały się zaś między VII a XII w. w czasie władzy Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla kupców, ponieważ zwalniały ich od konieczności podróżowania na duże odległości z dodatkowym balastem w formie metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o środkach pieniężnych z papieru z relacji legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, lecz w krajach europejskich zaczęto ich używać powszechnie między XVII a XVIII w. Z biegiem czasu ten sposób płatności za usługi i towary przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są zastępowane przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko mają one walory historyczne, ale też artystyczną – od wieków bowiem budzą uznanie doskonałym wzornictwem.

Kto emituje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą przede wszystkim banknoty obiegowe ze wszystkich stron świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, lecz koszt ich zakupu zdarza się znaczny – to w zależności od daty ich druku oraz stanu zachowania. Oddzielna odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w limitowanym nakładzie, zazwyczaj w związku z upamiętnieniem znaczących wydarzeń bądź sławnych osób ze świata nauki, kultury oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł wypuszcza NBP. Upamiętniają one m.in. 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich nominał 20 zł). Ciekawostką jest, iż poza cudownym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, recto-verso i mikrodruki.

Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]