Charakterystyka najpopularniejszych piłek sportowych

piłki do piłki nożnej, piłki Hummel

Mało jest sportów, które można uprawiać bez konieczności zastosowania różnych akcesoriów. Nawet w poniektórych sportach indywidualnych, jak te ze sfery lekkoatletyki czy gimnastyki, trzeba zaopatrzyć się w kulę lub szarfę. Jednakże najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, przewijającym się w rozmaitych sportach zespołowych (ale nie tylko), są piłki. W niniejszym wpisie przybliżamy charakterystykę trzech piłek sportowych wykorzystywanych w grach modnych wśród naszych rodaków.

Charakterystyka piłek do piłek ręcznej, nożnej oraz siatkówki

1. Piłka do piłki nożnej to chyba sprzęt, który spotkać można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczynki, ponieważ o sukcesie zawodowym w tym sporcie nierzadko marzą także panie. Obwód piłki do “nogi” powinien oscylować w granicy 68-70 cm, a jej waga to przeważnie 410-450 g. Kiedyś takie piłki wykonywano ze skóry naturalnej, dzisiaj stosowana do tego jest najczęściej skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu określano “biedronką” z powodu charakterystycznych czarnych łatek, które musiały być dostrzegalne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. W dzisiejszych czasach piłki do „nogi” występują w nieskończonych wzorach oraz kolorach, a wszystkie popularne imprezy futbolowe ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niedużo mniejsza niż ta do „nogi”, bowiem jej obwód ma 65-67 cm. Jest od niej natomiast znacznie lżejsza – jej ciężar to ledwie 260-280 g. W środku mieści się lateksowy pęcherz, a między nim a osłoną ze skóry (również zwykle uszytą ze skóry syntetycznej) znajduje się powłoka z nylonu bądź bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie beach oraz indoor.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z przedstawionych tu piłek, lecz co kluczowe jej rozmiary i wagą są inne w zależności od tego, kto ją wykorzystuje. Inne wymiary mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych rozmiarach produkowany jest dla trenujących dzieci. Wobec tego ciężar piłek dla szczypiornistów waha się między 260 aż do 475 gramów, a ich obwód – 46 do nawet 60 cm. Dętka tych piłek powinna być wyjątkowo mocna, dlatego na ogół wykonywana jest z lateksu. Zewnętrzna warstwa z kolei musi dobrze przylegać do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami, czy też uprawiamy sport tylko dla przyjemności, opłaca się inwestować w akcesoria najwyższej klasy. Zagwarantuje to nie tylko większy komfort w toku samej rozgrywki – dobra piłka z pewnością będzie służyć również znacznie dłużej.

Nasze dane adresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]