Co to jest kantar? Rozmiary, rodzaje, zastosowanie

Jeśli szukasz kantarów dla koni, skieruj się na tę stronę.

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. W następstwie tego musi on pasować do zarysu i wielkości głowy zwierzęcia, a także nie powodować u niego obtarć. Jak zatem znaleźć właściwy kantar? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

Na rynku znajdziemy rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane czy taśmowe. Te pierwsze, określane także halterami, są polecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większy komfort przynoszą kantary podszywane – przykładowo prawdziwym bądź syntetycznym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras zimnokrwistych?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, holsztyńskich, fryzyjskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie ardeńskie).

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]