Jak się ubrać na motocykl zimą, a jak latem? Poradnik

Regulacja temperatury w trakcie jazdy na motocyklu to wyjątkowo ważna rzecz. Komfort termiczny w trakcie podróży pozwala bardziej skupić się na jeździe i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Wychłodzenie lub przegrzanie sprawiają, że nasze zdolności oceniania sytuacji się pogarszają i może dojść do zdarzenia, którego będziemy żałować. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór ubrań i akcesoriów. Dowiedz się, jak radzić sobie w trakcie chłodów i upałów, i jak się ubrać na motocykl zimą, a jak latem. W tym artykule znajdziesz porady na temat ubrań motocyklowych i akcesoriów, wsparte przedstawieniem produktów polskiej marki Shima dostępnych w naszym sklepie. Omawiamy przede wszystkim ubrania, które idealnie sprawdzają się w sytuacjach skrajnych – dużych mrozach i upałach, ale wyjaśniamy też, czy spodnie skórzane bądź kurtka to dobry pomysł.

Najlepszy przyjaciel motocyklisty zarówno zimą, jak i latem, czyli odzież termoaktywna

Nic tak nie zapewnia dobrego samopoczucia podczas jazdy jak odpowiednio dobrana odzież termoaktywna. Pełni ona funkcję termoregulacyjną, wspierając Cię w trakcie jazdy poprzez odprowadzanie wilgoci i schładzanie lub ogrzewanie organizmu. Dobra odzież termoaktywna jest zaprojektowana tak, aby zapewniać swobodny przepływ powietrza, ograniczając pocenie. Jednocześnie jej celem jest bycie komfortową niczym druga skóra, w której możesz spędzić cały czas jazdy na motocyklu. Shima proponuje swoją własną odzież termoaktywną na ciepłe dni: Shima Basecooler 2. Jest to ultralekka bielizna termoaktywna na lato, która została wykonana z włokiem chłodzących COOLMAX® ALL SEASONS – materiału utrzymującego przyjemne uczucie chłodu oraz doskonale odprowadzającego wilgoć. Dzięki temu jazda na motorze jest bardzo komfortowa niezależnie od panującej temperatury. W naszej ofercie mamy bluzy oraz legginsy w wersji damskiej i męskiej, w atrakcyjnej cenie.

Co pod kurtkę? Kamizelka grzejąca lub chłodząca!

W mniej optymalnych warunkach do jazdy, czyli gdy żar się leje z nieba lub gdy mamy odczucie, że chłód niedługo skuje ziemię, przydadzą się akcesoria, które pomogą nam sobie z nimi radzić. Z pomocą przychodzą kamizelki chłodzące i grzejące Shima. Są one idealnym rozwiązaniem wspomagającym działanie bielizny termoaktywnej, o której mówiliśmy już wyżej. Każdą z nich można połączyć z kurtkami Shima przy użyciu systemu EvoLink. Kamizelka grzejąca Shima Powerheat Vest to podgrzewany bezrękawnik funkcjonujący przy użyciu powerbanka (który należy dokupić osobno w sklepie z elektroniką). Zapewnia trzy poziomy regulacji ciepła, jest wiatroszczelna i ma zewnętrzne kieszonki. Dzięki temu, że jest cienka i lekka, nadaje się również pod zwykłą “cywilną” kurtkę, co jest tylko dodatkowym atutem. Z powerbankiem 15000 mAh kamizelka grzejąca Shima Powerheat Vest jest w stanie działać nawet 8,5 godziny (na najwyższym poziomie grzania). Jest dostępna w różnych rozmiarach. Obejmuje ją program 6 lat gwarancji od Shimy. Kamizelka grzejąca to świetne akcesorium na zimę, na lato polecamy natomiast kamizelkę chłodzącą Shima Hydrocool Vest. Jest to bezrękawnik, który został stworzony z materiału doskonale wchłaniającego wodę – to właśnie powolne odparowywanie wchłoniętej wody sprawia, że bezrękawnik ma działanie chłodzące. Aby był gotowy do działania, należy zanurzyć go w wodzie na około 3 minuty i lekko odcisnąć. Kamizelka chłodząca jest niezwykle prosta w użyciu i sprawdzi się w nawet w największe upały. Działa przez 6 – 8 godzin. Jest zapinana na zamek błyskawiczny i bardzo cienka. Tak samo jak w przypadku kamizelki grzejącej, obejmuje ją program 6 lat gwarancji.

Czy spodnie lub kurtka skórzana to odpowiednie ubrania motocyklowe na lato lub zimę?

Spodnie i kurtki skórzane w swoim założeniu priorytetyzują bezpieczeństwo ponad komfort termiczny, więc najlepiej się sprawdzają w okolicach temperatury 21℃. Powód jest prosty — w chłodzie skóra powoduje, że robi się nam jeszcze chłodniej, a w gorącu wręcz przeciwnie, sprawia, że jest za gorąco. Shima jednak nie zapomniała o miłośnikach skórzanej odzieży motocyklowej i wyposażyła swoje kurtki w system EvoLink, do którego można wpiąć wspomniane wyżej kamizelki, przez co łatwo jest poszerzyć sobie zakres optymalnych temperatur. System EvoLink nie jest niezbędny, aby z nich korzystać, ale to miły i wygodny dodatek. W skrócie — ubranie ze skóry nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o odzież motocyklową na lato pod zimę, ale jeśli włożysz dobrą bieliznę termoaktywną oraz jedną z kamizelek (Shima Hydrocool Vest lub Shima Powerheat Vest), możesz spokojnie cieszyć się jazdą nawet w mniej optymalnych warunkach.

Odpowiednio dobrana odzież motocyklowa na lato czy zimę to przepis na sukces!

W mniej optymalnych do jazdy temperaturach najlepiej sprawdza się odzież tekstylna. Jest ona łatwiejsza do przystosowania do jazdy w upałach poprzez zastosowanie odpowiednich paneli wentylacyjnych czy wykorzystanie meshów, a do jazdy w chłodzie przez dołożenie warstw wiatroszczelnych i ocieplających. Dlatego producenci tacy jak Shima tworzą odzież motocyklową dedykowaną na konkretne pory roku, choć zdarzają się też modele całoroczne, takie jak Shima Hero 2.0. Trzeba jednak pamiętać, że są one pewnym kompromisem, który idealnie sprawdza się w zmiennych warunkach pogodowych, np. w trakcie dalekich podróży. Oferta Shimy, zwłaszcza oferta ubrań motocyklowych na lato, jest bardzo rozbudowana i każda z kurtek jest stworzona ze świetnych materiałów, jednocześnie zachowując przystępną cenę. Dokonując zakupu, należy zwrócić uwagę na poziom wentylacji (od 0 do 4) oraz na obecność membrany i podpinki ocieplającej. W ten sposób jesteśmy w stanie ocenić, w jaki sposób dana kurtka nadaje się na upał lub na chłód. Warto zwrócić uwagę na takie modele jak wspomniany już wyżej zestaw Shima Hero 2.0 dla turystów, zestaw Shima Jet(spodnie i kurtka) na lato czy bluzę motocyklową Shima Daybreaker. Każda z nich jest dostępna w wersjach męskich, jak i damskich. Jeśli chodzi o spodnie, Shima ma szeroką ofertę bezpiecznych jeansów motocyklowych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz najbardziej popularny model Shima Giro 2.0 to bojówki o modnym kroju, również dostępne w wersji dla kobiet. Są bardzo wygodne, przewiewne i bezpieczne, co potwierdza certyfikat bezpieczeństwa AA. Należy jednak pamiętać, że w chłodne dni jeansy się raczej nie sprawdzą – lepiej sięgnąć po spodnie Shima Rush Nie zapominaj też o odpowiednich rękawicach na motocykl! Na chłód idealnie sprawdzą sięrękawice Shima Inverno, które są wodoodporne, wiatroszczelne i są wykonane ze świetnie utrzymującego ciepło materiału 3M Thinsulate (zwłaszcza jeśli posiadasz grzane manetki, które będą dodatkowo ogrzewać Twoje dłonie). Tymczasem na upał warto pomyśleć o przewiewnych krótkich rękawicach, takich jak Shima X-Breeze 2 lub Shima Blaze, które będą przepuszczać dużą ilość powietrza i zapobiegać poceniu się dłoni.

Odpowiednie ubranie na motocykl na lato i na zimę – podsumowanie

Prawidłowa regulacja temperatury podczas jazdy to kluczowy czynnik wpływający na komfort i bezpieczeństwo podróży. Odzież termoaktywna, taka jak proponowana przez polską markę Shima, stanowi podstawę w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała, zapewniając termoregulację i odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo kamizelki grzejące i chłodzące Shima są wartościowymi akcesoriami, które mogą być użyteczne w ekstremalnych warunkach pogodowych. Warto pamiętać, że choć odzież skórzana jest bardzo bezpieczna, to może być mniej komfortowa w ekstremalnych temperaturach, dlatego zaleca się wtedy stosowanie odpowiedniej odzieży termoaktywnej i akcesoriów.

Źródło tekstu: https://shima-sklep.pl/jak-sie-ubrac-na-motocykl-zima-a-jak-latem-poradnik.html