Badania psychologiczne kierowców, czyli psycholog w służbie kierowców

Badania kierowców Bielsko Biała - więcej o tych usługach.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też poznania cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań zbudowana jest z testów osobowościowych, testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują między innymi psychotyzm, intro- oraz ekstrawersję i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, wirometr, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D oraz D+E. Przejść muszą je również osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Trzeba dodać, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy wykonać je tylko raz.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]