Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Na http://www.badaniabielsko.pl zamówisz badania kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl przepisów powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]