Nie każde schorzenia uzębienia możemy wyeliminować tradycyjnymi technikami. Jeżeli okazują się one niewystarczające, ostatnim rozwiązaniem bywa zwykle jedna z technik chirurgicznych. Zajmuje się nimi chirurg stomatolog, do którego powinniśmy udać się na przykład w razie potrzeby wstawienia implantów lub mostów, uszkodzeń dziąseł, znacznych ubytków uzębienia i chorób tkanek miękkich – na przykład różnego typu narośli lub nowotworów. Które techniki są zatem wykorzystywane podczas kuracji pod okiem chirurga stomatologa? I, co najważniejsze, do którego lekarza wybrać się, żeby zabiegi były komfortowe, a nie przytrafiły się nam niemiłe pomyłki?
Zabiegi przeprowadzane przez chirurga stomatologa
Niewątpliwie najpopularniejszym w gabinetach chirurgów stomatologów zabiegiem okazują się ekstrakcje zębów – również tych znacznie uszkodzonych, wymagających nacięcia tkanek i dłutowania. W przypadku sporych uszkodzeń lub chorych po złamaniach konieczne jest czasem odbudowanie kości – to również wchodzi w zakres obowiązków chirurga stomatologa. Ten lekarz zajmuje się również terapią różnych schorzeń w pozostałych tkankach jamy ustnej – na przykład nadmienionych przed chwilą guzów czy owrzodzeń – oraz regeneracją chorych tkanek.
Jak znaleźć chirurga stomatologa?
Jak nietrudno się domyślić, wybór nieodpowiedniego chirurga stomatologa może okazać się źródłem poważnych trudności. Dobrze więc powiedzieć kilka słów o tym, czym wyróżnia się właściwy chirurg stomatolog i jakimi czynnikami kierować się przy szukaniu lekarza. Najważniejsze będzie z pewnością to, by wykorzystywał on tylko nowoczesne urządzenia oraz, co najistotniejsze, środki znieczulające. Sporą wagę ma też atmosfera w gabinecie oraz stosunek dentysty do pacjentów – dużo mówią nam na ten temat komentarze dotychczasowych pacjentów, a te wyszukamy na przykład w internecie bądź w gronie znajomych.