Jak zorganizować chrzciny?

chrzciny kraków

Dla rodziców sakrament chrztu jest pierwszym dużym rodzinnym wydarzeniem dotyczącym ich nowo narodzonego potomka, dlatego też troszczą się o to, aby wszystko w ten dzień było idealne. Organizacja chrzcin może być jednak niełatwym zadaniem, zwłaszcza gdy na imprezie ma pojawić się duża grupa krewnych i przyjaciół. W tym artykule otrzymasz kilka wskazówek, które pomogą ci w tym procesie.

Organizacja chrztu – możesz wybrać oczekiwany prezent dla swojego dziecka

Wiele lat temu chrzciny miały miejsce natychmiast po urodzeniu pociechy, nierzadko nawet w dniu połogu, ze względu na wysoką śmiertelność niemowląt. Z upływem lat chrzciny przekształciły się w ważne wydarzenie nie tylko dla najbliższej rodziny malucha, zatem są planowane na ogół 6-7 miesięcy po jego urodzinach. Daje to czas na drobiazgowe przemyślenie istotnych kwestii tego wydarzenia, czyli wybór świątyni, w której odbędzie się obrzęd, jak również rodziców chrzestnych. Ustalając z parafią dzień obrzędu powinno się uwzględnić to, ile tygodni będzie nieodzowne na zaproszenie wszystkich gości, a także organizację dla nich poczęstunku oraz noclegu, gdy będą przyjeżdżać do nas z przeróżnych krańców kraju. W rozesłanych zaproszeniach polecamy dodać prośbę o potwierdzenie przez gości swojego uczestnictwa, co jest konieczne do wyliczenia jaką liczbę osób finalnie będziemy podejmować. Nie bójmy się również dać sygnał, jakiego upominku oczekujemy dla pociechy. Goście głównie skupiają się na zabawkach, lecz rodzicom większą radość sprawią praktyczne podarki, jak chociażby ubranka, kocyki dla dziecka lub fotelik samochodowy.

Obiad w domu albo chrzest w wynajętym lokalu – co jest standardem?

Jeszcze jakiś czas temu chrzciny organizowano zazwyczaj w domu rodziny dziecka, w związku z tym nie każdy uczestnik mszy w kościele był gościem odświętnego przyjęcia. Współcześnie normą jest już wspólny obiad dla znacznej grupy członków rodziny oraz dalekich i bliskich znajomych dumnych rodziców. Przeglądając propozycje sal, w których można wyprawić przyjęcie z okazji chrztu, wybieraj te, które nie tylko zapewnią bajecznie ozdobione pomieszczenia, ale też współpracują z dostawcą cateringu, który przyrządzi kartę dań pasującą do charakteru obiadu oraz który zapewni rzetelną obsługę biesiadników. Jeśli ceremonia zaplanowana jest na okres letni, warto wybrać lokal na chrzciny z wejściem do ogrodu, w którym najmłodsze dzieci zamiast ślęczeć przy stole mogą szaleć na dworze, a rodzina bądź fotograf zrobi śliczne zdjęcia. Istotny jest także taki dobór lokalu na chrzest, aby przejazd z kościoła do miejsca obiadu nie trwał zbyt długo, tak samo jak późniejszy transport biesiadników do domu lub zarezerwowanego noclegu.

Nasze dane adresowe:
Pałac Radziwiłłów
ul. Krakowska 1
32-083 Balice

Mob.: +48 535 610 320
E-mail: [email protected]